O odstranění sinic se Jihomoravský kraj, město Brno a Povodí Moravy aktivně snaží už od roku 2003. Samotný projekt s názvem „Realizace opatření na brněnské údolní nádrži“ odstartoval v roce 2009 a nositelem projektu se stalo Povodí Moravy s hlavním donátorem dotace - Státním fondem životního prostředí za finanční spoluúčasti Jihomoravského kraje a města Brna.
Sinice začínaly postupně mizet hned po spuštění projektu
Hlavním cílem projektu bylo narušení prostředí sinic s následným zabráněním jejich rozvoje pomocí vybudování dávkovacího zařízení na vtoku do nádrže. Součástí první etapy projektu, která probíhala v letech 2009 až 2013 byla mimo jiné instalace patnácti míchacích a pěti aeračních věží v nádrži, díky kterým začaly sinice pomalu mizet.
Investice do věží se nám opravdu vyplatila. Míchací věže totiž mají za úkol narušit teplotní rozdělení vodního sloupce v nádrži a podobně jako aerační věže dodávají kyslík do přehrady. Společně s dávkovacím zařízením, které bylo vybudováno na vtoku do nádrže, omezují schopnost sinic získávat živiny. A ty se nejen přestávaly rozmnožovat, ale dokonce postupně zcela vymizely.
A protože skvělé výsledky se dostavily již během první etapy, rozhodl se Jihomoravský kraj, město Brno a Povodí Moravy, v projektu pokračovat i v druhé (2013-2017) a třetí etapě (2018-2022). V řeči čísel to znamená, že Jihomoravský kraj se podílel na první etapě 7,8 miliony korun, na druhé etapě 11,9 miliony korun a na třetí etapu smluvně zajistil ve spolupráci s Povodím Moravy dotaci 25 milionů na pět let. Stejnou částkou se podílí i město Brno.
Brněnská přehrada znovu žije
Mám z projektu obrovskou radost. Nejen z toho, že je tato jihomoravská dominanta zase čistá, ale také hlavně z toho, že se k ní vrací život. Stačí se okolo „Pryglu“ projít a uvidíte celou řadu hřišť, stánků s občerstvením, atrakcí pro děti, které jsou obklopeny rodinami, sportovci, seniory, ale i partami přátel. O tom se nám na začátku nového tisíciletí ani nesnilo.