Jihomoravský kraj jako účastník řízení podal v únoru 2019 odvolání z důvodu spatřované nezákonnosti rozhodnutí orgánu prvního stupně, který nevycházel ze spolehlivě zjištěného stavu věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti a dopustil se v řízení i závažných procesních pochybení. Toto odvolání však bylo před dvěma týdny zamítnuto.
Ohrožena je voda pro téměř 150 tisíc obyvatel jižní Moravy
„Jihomoravský kraj v celém dosavadním průběhu řízení prosazuje především ochranu vodárenských zdrojů, neboť místo zamýšlené těžby spadá do ochranného pásma vodního zdroje „Bzenec – komplex“, což je nejvýznamnější zdroj podzemní vody v regionu jižní Moravy využívaný k hromadnému zásobování sto čtyřiceti tisíc obyvatel okresu Hodonín a jde také o strategický vodní zdroj figurující v krizových plánech jako zdroj nouzového zásobování pitnou vodou pro Jihomoravský kraj,“ přibližuje důvod žaloby Vít Rajtšlégr a dodává:
„Ochrana vodního zdroje je jednoznačně veřejným zájmem dle platného vodního zákona. Těžba štěrkopísků jako nevyhrazeného nerostu je oproti tomu soukromým zájmem žadatele o stanovení dobývacího prostoru. Pokud se dostane do střetu veřejný a soukromý zájem, stát musí zajistit potřebnou ochranu veřejného zájmu, což bohužel v tomto případě neučinil. V případě stanovení dobývacího prostoru se jedná o vysoce závažný zásah do území, kdy toto rozhodnutí znamená možnost využití území k těžbě, a to jednoznačně ve prospěch soukromého zájmu těžařské společnosti. Přitom zde existuje reálná hrozba nevratného poškození či ohrožení významného zdroje pitné vody.“
Kraj podniká kroky ve spolupráci se senátorkou i místními obcemi a spolky
Jihomoravský kraj žalobou podpoří činnosti, které na Hodonínsku organizují aktivisté ihned od vyhlášení rozhodnutí báňského úřadu. V úterý 2. června se v Kyjově uskuteční schůzka více než šedesáti starostů z okolních obcí a měst, za Jihomoravský kraj se zúčastní radní pro životní prostředí Rajtšlégr. „Byl jsem krajskou radou pověřen, abych všem účastníkům tlumočil postoj kraje a zároveň abychom spolu koordinovali kroky proti těžbě štěrkopísku. Kraj vítá aktivity, které po zamítnutí odvolání zdejší občané organizují, ať už to je pochod nebo petice proti zahájení těžby. Voda je v dnešní době tak cenná komodita, že zkrátka nemůžeme dovolit soukromým zájmům, aby byl tento zdroj jakkoliv ohrožen,“ uzavírá Rajtšlégr.