„Jsem přesvědčený, že nyní stojí sociální demokracie před mnohem větší výzvou, než je vytvoření levicového bloku. A tou je změna našeho vlastního myšlení a fungování naší strany. Pokud se nezměníme, nevyužijeme potenciál nejsilnější středolevicové strany, která může cílit na voliče preferující život v moderním sociálním státě například podle skandinávského modelu. Klíčem k napravení dnešního stavu ve straně je uvědomit si, že máme problém, a řešit jej. Musíme být pro lidi autentičtí, uvěřitelní a srozumitelní. K tomu potřebujeme nové vedení a na opětovném získávání důvěry musíme začít pracovat co nejdříve,“ vysvětlil jihomoravský lídr Břetislav Štefan, který má před volebním sjezdem silnou podporu Brna, kde jeho kandidaturu do vedení strany podpořilo 20 z 21 členů.
„Potkávám se s kolegy z různých krajů a shodujeme se na tom, že dubnový sjezd je poslední příležitostí pro restart sociální demokracie. Jak s Tomášem Petříčkem, tak třeba s Martinem Netolickým jsme si potvrdili, že právě zásadní a strukturální změna ve fungování naší strany je pro naši budoucnost stěžejním krokem,“ doplňuje Štefan.
Prioritou je vlastní renesance, spolupráce je až následný krok
Štefan nabízí sociálním demokratům roky zkušeností z komunálního a regionálního prostředí, návrhy na potřebné vnitřní změny ve straně směrem k její modernizaci a k tomu vizi dostupného a moderního sociálního státu. Inspiraci bere ve skandinávském modelu, který funguje už desítky let. Sociálně demokratická politika v něm má obrovskou tradici i nezpochybnitelné výsledky.
„Dost bylo řečnění, musíme být konkrétní a představit příklady správného fungování moderního státu. Nové programové priority sociální demokracie musejí odrážet potřebné prvky vedoucí k efektivnímu sociálnímu státu: posílení zdrojů sociálních služeb, zjednodušení podmínek v podnikatelském prostředí, podporu ekonomické aktivity a inovativního prostředí v České republice, flexibilitu pracovního trhu ruku v ruce s odpovídající ochranou zaměstnanců, důraz na vědu, výzkum a vzdělání a samozřejmě na životní prostředí. V neposlední řadě je také potřeba zapojovat do veřejného dění a pracovního procesu více žen a mladých lidí. Ne skrze kvóty, ale odstraňováním zbytečných bariér,“ přibližuje svoji vizi Štefan a doufá, že pro ni najde mezi sociálními demokraty dostatečnou podporu.
Pokud strana podle Štefana nezačne se změnou ve vlastních řadách a neoprostí se od spolupráce s Andrejem Babišem, je pravděpodobné, že po podzimních volbách opustí lavice Poslanecké sněmovny. O změně směřování rozhodne podle Štefana dubnový sjezd. Až případné nové vedení by mělo rozhodnout, zda je myšlenka levicového bloku v čele s ČSSD tou nejlepší cestou. „Setkávám se s lídry Strany zelených i s odborovými předáky a dobře vím, že na většině programových bodů se shodneme. Stejně tak vím, že v budoucnu bychom se o určité formě spolupráce bezesporu měli bavit. Už jen proto, že jsou to pro nás ideově nejbližší spojenci. Nejprve ale musí ČSSD změnit sama sebe a prvním krokem ke změně musí být dubnový stranický sjezd,“ uzavírá Štefan.